FALL 2021 SCHEDULE

SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE

Classes with *asterisks* require instructor approval. Please email amywright8@mac.com prior to registering.
Monday:

TIME                  CLASS                    GRADE 20/21        TEACHER         SHOW

 

4:00-4:45pm        Ballet I FULL              K- 2nd                       Amy               A

4:00-4:45pm        Pre-Dance I              age 3-4                     April               A      

4:00-4:45pm        Jazz/Contemporary  3rd-5th                     Haley              A

 

4:45-5:45pm       *Adv. Ballet*               6th - 8th                   Amy                TBD

4:45-5:45pm        Jazz/Contemp FULL K- 2nd                     April                A

4:45-5:45pm        Int. Ballet                   6th - 8th                   Haley              A

 

5:45-6:30pm        *Int/Adv. Tap* FULL   6th - 8th                  Amy/April        TBD       

5:45-6:30pm         Beg/ Int Tap *FULL   4th - 6th                  Amy / April      TBD

5:45-6:45pm        *Ballet Tech/Pointe*   8th - 12th                Haley       

6:45-7:45pm         Tumbling    FULL      3rd - 5th                   Linda               A

6:45-7:30pm         Contemp/ Jazz         3rd - 5th                  April                 A

6:45-7:45pm        *Int/Adv. Contemp*   6th - 8th                  Haley                B

 

7:45-8:45pm         STRETCH *                10th - 12th              Linda

7:30-8:30pm         Jazz/Contemporary  age 13 +                April                  B

7:45-8:45pm         *SR ADV. Contemp*  9th - 10th              Haley                TBD

 

8:45-9:45pm         STRETCH *                 8th-9th                   Linda               TBD

8:45-9:30pm         Hip Hop                    age 13 +               April                  B

8:45-9:45pm        *SR ADV. Contemp*  SR TEAM               Haley                TBD

Tuesday:

TIME                    CLASS               GRADE 20/21            TEACHER     SHOW

4:00-4:45pm        Pre-Dance II          age 4                       Linda               B

4:00-5:00pm        Ballet  *                   3rd-5th                    Amy                B

4:00-5:00pm        Ballet/Contemp II   3rd - 5th                 Haley                B

 

5:00-6:00pm         Stretch                    3rd-5th                   Linda 

5:00-5:45pm         Ballet I     FULL      K- 2nd                    Amy                  B

5:00-6:00pm         Int.Ballet                 13 +                       Haley                B

 

6:00-7:00pm         Tumbling I   FULL   K- 2nd                  Linda                 B

5:45-6:45pm        *Tn Adv. Jz/Tech*    6th - 8th                Amy                   TBD

6:00-7:00pm         Contemporary        13 +                      Haley                 B

 

7:00-8:00pm         *Tn Adv. Tumble*      6th - 8th FULL      Linda               B

7:00-8:00pm         *Sr Adv. Ballet*          9th                        Amy 

7:00-8:00pm         *SR Adv. Jazz*         10th - 12th             Haley 

 

8:00-9:00pm         *Sr Adv. Ballet  *      10th - 12th            Linda 

8:00-9:00pm         *SR Adv. Jazz*         9th                        Haley 

 

9:00-10:00pm        *SR Adv. Tap*         10th - 12th            Amy 

Wednesday:
Thursday:
Friday:

TIME                       CLASS              GRADE 20/21           TEACHER    SHOW

 

10am - 10:45am   Mom & Me              (age 2)                    Linda              A

 

4:00-5:00pm        Tumbling I   FULL     K- 2nd                    Linda             A

4:15-5:00pm        Jazz/Contemp II       3rd- 5th                   April              A

4:15-5:00pm        Hip Hop                   3rd - 5th                  Benj               A

 

5:00-6:00pm        TUMBLING                3rd - 5th                 Linda             A

5:00-5:45pm        Jazz/Hip Hop FULL   K - 2nd                   April              A

5:00-6:00pm       *Hip Hop Int/Adv*      4th - 5th                  Benj    

 

5:45-6:45pm         Pre-Dance               age 3-4                  Linda              A           

5:45-6:30pm         Tap I   - FULL          K - 2nd                   April                A

5:45-6:30pm         Ballet I                     K- 2nd                   Bianca             A   

 

7:00-8:00pm         *Adv Tumbling*      10th-12th                Linda 

6:30-7:15pm         Tap Int/ Adv.           4th - 6th                  April 

7:00-8:00pm         Teen Hip Hop         6th - 8th                  Benj                 B

 

8:00-9:00pm        Teen Jazz/Contemp    13 +                     April                B

8:00-9:00pm        *SR Adv. Hip Hop*    10th - 12th             Benj 

TIME                      CLASS             GRADE 20/21          TEACHER        SHOW

4:00-4:45pm        Pre-Dance              Pre-K                       Linda               B

4:00-5:00pm        Tap II                      2nd - 4th                  Amy                 B

4:00-5:00pm        Hip Hop                  3rd - 5th                   Benj                B

 

5:00-6:00pm        Tumbling                 3rd - 5th                 Linda               B

5:00-6:00pm        *Tn Adv. Hip Hop*  6th - 8th                  Benj     

5:00-6:00pm        Jz/Contemp/Tech*  3rd - 5th                 Amy                 B

 

6:00-7:00pm        Teen Stretch*           6th - 8th                 Linda 

6:00-7:00pm         Teen Hip Hop        6th - 8th                  Benj                  A

6:00-6:45pm         Pre-dance II           age 4                     Amy                  B

 

7:00-8:00pm         *SR Tumbling*        8th - 10th             Linda                 A

7:00-8:00pm          Hip Hop               4th - 6th                 Benj                  B               

7:00-8:00pm         *Adv. Tap *             7th - 8th               Amy                  

                     

8:00-9:00pm         Jazz/Tech             9th - 12th                  Amy                A

8:00-9:00pm        *SR ADV. Hip Hop 9th-10th                   Benj 

 

9:00-9:45pm         *SR TAP*              9th - 10th                   Amy  

TIME                    CLASS       GRADE 20/21              TEACHER    SHOW

4:00-4:45pm        Jazz I              1st  - 3rd                   April                A

4:45-5:30pm        Ballet I             1st - 3rd                    April               A

5:30-6:15pm        Pre-dance I      age 3-4                    April               A